top of page
Eğitim Felsefesi

EĞİTİM

FELSEFESİ

Oyun Temelli Yaklaşım

 

Çocuğu yaratıcılığa teşvik eden programlar, okul öncesi eğitimde dünyaca kabul görmüş programlardır. Anlamlı ve amacı belli oyunlar, gelişimsel açıdan uygundur ve okul öncesi dönemde çok önemli bir rol oynar. Oyun çocukların öğrenmeleri için bir araçtır. Oyun temelli öğrenmede:

  • Çocukların her biri düşünen bireyler olarak değerlendirilir.

  • Amaçlı oyunlarda çocukların kendi çaba ve gayretleri vardır.

 

  • Çocuklar kendi seçimlerini yapmaları için teşvik edilir, ve bireysel karar mekanizmalarını kullanırlar.

 

Öğrenme ortamı, oyun temelli yaklaşımı destekler. EKOKIDS oyun temelli öğrenmeyi benimseyen bir anaokulu olarak, iç ve dış mekanlarını aktif olarak kullanmış, öğrenme alanlarını, çocukların 5 gelişimsel alanını desteklemek adına oluşturmuştur.

 

Öğrencilerimizin Gelişiminde Belirlediğimiz Hedefler

 

  • Dil alanında; kendini, duygu ve düşüncelerini iyi ifade eden, kelime dağarcığı gelişmiş, soran ve sorgulayan

 

  • Sosyal ve duygusal alanda; özgüveni yüksek, kendine güvenen, sorumluluk bilinci gelişmiş, yetişkinden bağımsız hareket eden, karar verebilen, problem çözme becerisi gelişmiş, çevreye duyarlı

 

  • Bilişsel alanda; özellikle matematik ve fen aktivitelerine ilgi duyan, neden sonuç ilişkisi kuran, muhakeme becerisi gelişmiş

 

 

  • Özbakım alanında; kendi ihtiyaçlarını yetişkin yardımı olmadan karşılayabilen

 

  • Psikomotor alanda; ince motor ve kaba motor becerileri gelişmiş bireyler olmasını hedeflemekteyiz.

Öğrenme Alanları

ÖĞRENME ALANLARI

Okulumuzda uygulanan program, birbirine bağlı zincir aktivelerden ve çocuğun 5 duyusunu kullanabildiği etkinliklerden oluşmaktadır. Sınıf ortamlarında bulunan öğrenme merkezlerinde temaya uygun materyaller konularak çocuğun merak duygusu arttırılmaktadır.

 

"Biz sınıflarımıza güle güle demiyoruz, biz sınıflarımızı genişletiyoruz" düşünce yapısını benimseyen okulumuzda çocuklarımız tüm gün rotasyon halinde olup, okul içi ve dışında bulunan tüm öğrenme alanlarını aktif olarak kullanmaktadırlar.

 

Öğrenme alanlarında yapılan etkinlikler alanında uzman eğitimciler tarafından tasarlanmış; ucu açık soruluarla, yaratıcılığı, takım çalışmasını (paylaşımı), çocukların kendi fikir ve düşüncelerini destekleyen yapıdadır.

 

Çocukların beş gelişim alanını destekleyen programımızda öğrencilerin bulunduğu seviyeden en üst seviyeye çıkarılması hedeflenmektedir.

 

2600m2 kullanım alanına sahip olan okulumuz iç ve dış mekan öğrenme alanlarının krokisini görmek için tıklayınız:

Tanıtım Videosu2
bottom of page