top of page
EKOKIDS Rehberlik Anlayışı

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ

Ekokids Anaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberli Birimi, her çocuğun gelişimsel özelliklerini tanıyarak bireysel olarak takip ederek bilgi paylaşımında bulunmayı amaçlamaktadır.

 

Oryantasyon Çalışmaları:

 

Okulumuza yeni başlayan öğrencilere yönelik yapılan, bireysel çalışmalardır. Bu çalışmalarda öğrencinin okula adapte sürecinin sağlıklı ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi amaçlanır.

 

Bireysel Ve İç Mekan Grup Gözlemleri:

 

Her yaş düzeyinde yapılan grup ve bireysel gözlemlerin amacı öğrencilerimizi grup içerisinde ve ayrıca bireysel farklılıkları anlamaya yönelik çalışmalar yapılır. Öğrencilerimiz için duygusal ve sosyal alanlardaki sorunları belirlemeye yönelik bir çalışmadır.

 

Kayıt Öncesi Görüşmeleri:

 

Aday öğrencilerimizin gelişimlerini ve davranışlarını değerlendirmek ve gruba uygunluğunu saptamak amacıyla yapılan “Tanıma çalışmaları”dır. Bireysel Çalışmalar: Gerekli görülen öğrencilerle küçük kas gelişimi, algı, dikkat alanlarında ve davranış bozukluğu gösteren çocuklarla yapılan çalışmalardır.

 

Dış Mekan Öğrenme Alanları Gözlemleri:

 

Erik Erikson derki “ Yaratıcılık çocuğun dehasında ve yerin ruhunda başlar” Çocuklar hareket etmek için yaratılmışlardır. Ve yapılandırılmamış açık hava oyunları onlar için aslında bir çeşit “değişimin düğmesidir. Doğada ve dışarıda yapılan oyunlar sadece günü parçalara ayırmaya yaramakla kalmaz, aynı zamanda çocukların bastırılmış enerjilerini ve duygularını dışa vurmalarını ve sınıfta öğretilenleri zihin-beden bağlantısının geliştiği bir oyun ortamında uygulamalarını sağlar.

 

Bu amaçla birden fazla duyunun etkin olduğu dış mekan deneyimlerini gözlemler. Problem çözme becerisi,dil gelişimi risk yönetimi ve bağımsız öğrenme becerilerini destekleyici çalışmalar yapar.

EKOKIDS'den Bir Hikaye

SICAK BİR MERHABA

Sıcak bir “Merhaba!”  ile başlar yenilikler; yeni bir gün, uzun yıllara dayanacak bir dostluk, yeni bir iş, hatta yeni bir yaşam… Minik birinci sınıf öğrencileri eğitim hayatına “Merhaba!” der, yeni mezunlar iş hayatına, yeni doğmuş bir bebek hayata. “Merhaba!” dır bize her seferinde yeniden başlama gücü veren. Her daim bir umut taşır içinde, kabul göreceğine ve sıcak bir karşılık bulacağına.  Bu yüzden samimidir ve bir o kadar da insani.

 

Hayatımızı bu kadar güzelleştiren bu sihirli minik sözcüğün ne anlama geldiğini hiç merak etmiş miydiniz? Biz merak ettik; yaşamamıza anlam katan küçük, büyük her şeye duyduğumuz merakla hem de. İyi ki de merak etmişiz çünkü kulağımızda yarattığı tınısı kadar hoş bir anlamı varmış meğerse Farsça kökenli bu kelimenin ve “Benden size zarar gelmez.” anlamına geliyormuş. Dolayısıyla da bir yabancı olarak kalabalık bir gruba yaklaşırken yüksek sesle dile getirilen ilk sözcükmüş. Bir de Halikarnas Balıkçısı’nın anlattığı “Merhaba!” ile karşılaştık meraklı aklımızla araştırırken o da şöyle anlatmış “Merhaba!”nın serüvenini: Eski zamanlarda karşılaşan iki seyyah zarar vermek niyetinde olmadığını yani düşman olmadığını göstermek için yaylarını gerip oklarını atar ve “Mir heba!” yani “Okum boşa gitsin!” diye seslenirlermiş. Rivayettir ki bu söz zaman içinde bizim tanıdık, bildik “Merhaba!”mıza dönüşmüş.

 

Siz de bizim gibi daha çok sevdiniz değil mi biraz daha yakından tanıyınca aslında yıllardır cebimizde taşıdığımız “Merhaba!”yı? İstiyoruz ki daha bonkör olalım “Merhabalar!”ımızı paylaşırken.  Minicik bir “Merhaba!” ile sevgimizi, umutlarımızı, iyi dileklerimizi iletelim birbirimize. Göreceksiniz ki ne kadar bol kullanırsanız kullanın asla bitmeyecek çünkü siz paylaştıkça başkaları da size sunacak “Merhaba!”sını. 

 

Ekokids anaokulu olarak her ay sizlerle paylaşacağımız hikâyelerimizin ilkiyle MERHABA diyoruz.

EKOKIDS'den Bir Hikaye

ANNE VE BABALARA ÖNERİLER

Gerçekten Beni Duyuyor musun?

 

Yazar: Leyla Navaro

 

Basım Evi: Remzi Kitapevi

 

 

Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri` duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir. Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenilebilir.

 

 

 

Oyun Çocuğun Gıdasıdır

 

Yazar: Ann Plehette Murphy

 

Çevirici Editörler: İnan Deniz

 

Basım Evi: Kaknüz Çocuk Kitapevi

 

 

Oyun, ciddiye alınması gereken bir etkinliktir. Görsel açıdan son derece hareketli olan bu kitabın da ortaya koyduğu gibi, oyun, çocuğunuzun öğrenmesinde yaşamsal önem taşır. İşin sırrı, her yaşa ve evreye uygun etkinlikler bulmak, bunları basit ve eğlenceli hâle getirmektir. Bu kitap; oyunun çocuğun fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimi için neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor. İlk günlerden 12 yaşa kadar her evre için uygun olan oyunlar ve eğitim yöntemlerine dair harika fikirler paylaşıyor ve meşgul anne babaların, çocuklarına ayırdığı zamanı en iyi nasıl değerlendirebileceklerini gösteren, deneyimle kanıtlanmış yöntemler sunuyor.

 

 

 

Film Önerisi

 

Ters Yüz

 

 

Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe (Amy Poehler), Korku (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Üzüntü (Phyllis Smith)... Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır...Çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz ve duygular üzerine sohbet edebileceğiniz bir film.

Anne ve Babalara Öneriler

Çocuklar İçin Öneriler

ÇOCUKLARA ÖNERİLER

Küçük Hasır Şapka  (3-8 Yaş)

 

Yazar: Céline Lamour-Crochet

 

Resimleyen: Feridun Oral

 

Çevirmen: Cem Alpman

 

Yayın Evi: YKY

 

Küçük hasır şapka hayatından çok memnundur. Çünkü tatlı mı tatlı küçük bir kızın "başının üzerinde yeri" vardır. Bu kız aslında hasır şapkacığın oyun arkadaşıdır. Kız salıncağa bindiğinde ya da kaykaydan kaydığında hep onun başında olur, onunla birlikte eğlenir. Üstelik güneşten de korur kızı. Ama bir gün, aksiliğe bakın, küçük kız şapkasını bir bankta unutmasın mı! Hasır şapkacık başına gelen bu felakete inanamaz. Rüzgarlar alır götürür zavallıcığı. Evet, zor günler onu beklemektedir. Gelgelelim bütün olumsuzluklara rağmen hiç mi hiç ummadığı bir sürpriz ona büyük bir mutluluk yaşatacaktır...

 

 

Bütün Gün Esneyen Prenses

 

Yazar/ Uyarlayan: Carmen Gil

 

Çizen: Elena Odriozola

 

Çevirmen: Esin Güngör

 

Ispanya 2. Ulusal Resimleme Ödülü 2006

 

Prenses esneyip duruyordu ve esneme bulaşıcı olduğundan, saraydaki herkes ağzı açık dolaşmaya başlamıştı: kral, kraliçe, bakanlar... Hatta bahçıvanın kedisi ile köpeği bile esniyordu. Kral, kızını eğlendirmek için elinden ne gelirse yapıyordu ama hepsi boşunaydı. Bir gün Prenses, sarayın bahçesinde yürüyüş yaparken uşaklardan birinin oğlu ona doğru yaklaştı...

 

Bu eğlenceli, yalın ve etkili masal şiirsel bir anlatımla dilin tüm olanaklarından yararlanıyor ve arkadaşlığın değerini, okurlara verdiği net ve dolaysız bir mesajla vurguluyor.“Ne İtalya’nın dondurması, ne kuştüyü döşekler, ne de sarı filler prenseslerin kalplerini iyi bir arkadaş gibi aydınlatabilir.” Elena Odriozola’nın çizimleri zarif ve samimi bir çizgi, yumuşak ve sakin bir renk paletiyle bu mükemmel düşündürücü kitapta ince ayrıntıların ve inceliğin egemen özellik olarak ön plana çıktığı bir dizi durumu hem teknik, hem de kavramsal açıdan son derece etkili şekilde çözümlüyor.

Çocuklar İçin Öneriler
Tanıtım Videosu
bottom of page